blog.

"Hayatı Film Olanlar"
Matya Film

SCHİNDLER’İN LİSTESİ 1993 IMDB 8,9


Steven Spielberg’in oscarlı filmi. 2.Dünya Savaşı Almanya’sı ve soykırıma uğrayan Yahudiler. Alman bir iş adamı açtığı fabrikada Yahudileri çalıştırarak 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarır ve ismi tarihe geçer. O kişi Oskar Schindler’dir.

CAN DOSTUM 2011 IMDB 8,6

Bir kaza sonucu sakatlanan Philippe yanına yardımcı olarak Driss’i alır. Philippe zengin bir aristokratken,Driss hapishaneden yeni çıkmış ve güven teşkil etmeyen birisidir. Bu ikilinin hikâyesi insanı derinden etkiliyor.

PİYANİST 2002 IMDB 8,5

2.Dünya Savaşı yılları. Ülkenin parlak piyanistlerinden Szpilman Nazi işgali altındaki Polonya’da bir şekilde esir kampına düşmeden yaşamını devam ettirmeye çalışır. Ama bu hiç de kolay olmayacaktır. Roman Polanski’nin üç Oscar alan filmi Adrien Brody’e de en iyi erkek oyuncu ödülünü getirdi.

FİL ADAM 1980 IMDB 8,2

DoktorFrederickTreves gezici bir sirkte fil adam lakaplı, korkutucu ve çirkin görüntüsü olan John Merrick’e rastlar ve onun hastaneye yatırılmasını sağlar. Merrick hiç de görüntüsü gibi değildir. Bir David Lynch ve Anthony Hopkins birlikteliği olan filmi izlerken ‘’gerçekten de böyle birisi yaşamış mı’’ demekten kendinizi alamıyorsunuz.

INTO THE WILD 2007 IMDB 8,2

Christopher’in hayatında her şey yolunda görünmektedir. Başarılı bir atlet, iyi dereceyle üniversiteden mezun olmuş ve geleceği parlak bir gençtir. Ama o bir şeylerin eksikliğini hisseder ve tüm yerleşik hayatını geride bırakarak sonu Alaska’ya varacak olan bir yolculuğun içine atılır. Bu yolculuğu izlerken Christopher’in cesaretini kim kıskanmamıştır ki?

AKIL OYUNLARI 2001 IMDB 8,2

Nobel Ödüllü ve geçtiğimiz Mayıs 2015’te yaşamını yitiren John Nash’in müthiş hikâyesi. Dahi matematikçinin şizofreni ile olan mücadelesini anlatan,2 oscarlı filmin başrolünde Russell Crowe bulunuyor.

KELEBEK ve DALGIÇ 2007 IMDB 8,0

JeanDominiqueBauby üç haftalık bir komadan sonra gözlerini açar ve art arda gelen mucizeler gerçekleşir. Vücudunun hiçbir yerini hareket ettiremiyorken beyin bölgesinde sorun yoktur. Sadece sol göz kapağını kontrol edebilmektedir ama bu gözü sayesinde kitap bile yazacaktır.

SERPICO 1973 IMDB 7,8

New York’un suç şehri olduğu zamanlarda şehri daha iyi hale getirebilmek için gösterdiği çabalar hem suçluları hem de polis teşkilatını rahatsız edecektir. Ne olursa olsun gördüğü yolsuzlukları ve teşkilat içi yozlaşmaları göz ardı edemeyen Serpico hala hayattadır ve pek çok emniyet mensubunun idolü olmuştur. Al Pacino’nun başrol oynadığı film, ilk Oscar’a aday olduğu da filmdir.

TEHLİKELİ YÜRÜYÜŞ 2015 IMDB 7,7

Yıl 1974. Dünya Ticaret Merkezi’nin kuleleri henüz tamamlanmamıştır ama ip cambazı Philippe Petit kulelerin arasına ip gerip yürümekte kararlıdır.

KORKAK ROBERT FORD’UN JESSE JAMES SUİKASTİ 2007 IMDB 7,6

Bir tarafta zamanın en meşhur çetesinin lideri bir tarafta da gerçekten korkak olan ve Jesse James’e yakın olmaya çalışan Robert Ford. Kim derdi ki Jesse’nin ölümü bu çömezin elinden olacak.

bir yorum yaz.

a
a

Apparently we had reached a great height in the atmosphere, for the sky was a dead black, and the stars had ceased.

fb. tw. ig.